reklama cpm

czwartek, 17 listopada 2011

Co zrobić, kiedy ojciec lub matka dziecka, nie płacą alimentów?

Bardzo często zdarza się, że ojciec lub matka, które powinno płacić alimenty na dziecko, miga się od tego obowiązku. Myślą, że pieniądze, które płacą, nie są wydawane na dziecko, tylko na jakieś inne cele. Zapominają, że to każde z nich ponosi odpowiedzialność (m.in. materialną) za dziecko. Przecież ono nie jest lalką, która nie je, nie rośnie (w związku z czym, trzeba kupować coraz większe ciuszki), nie idzie do przedszkola, a później do szkoły.
Na szczęście prawo chroni dzieci przed takim postępowaniem rodziców. Jeżeli sądownie zostały zasądzone alimenty na dziecko, to nie ma możliwości, aby rodzic, który ma je płacić, mógł się od tego obowiązku wymigać.
Wystarczy jeden miesiąc nie zapłaconych alimentow, aby móc udać się do komornika sądowego. Należy wziąć ze sobą wyrok sądowy zasądzający alimenty na dziecko oraz znać niżej wymienione dane rodzica, który ma je płacić:
- imię i nazwisko
- data urodzenia
- PESEL lub NIP
- adres zameldowania lub zamieszkania
Komornik wszczyna postępowanie oraz wywiad, z jakiego powodu nie są płacone alimenty. Jeżeli po dwóch miesiącach nie może ściągnąć alimentów lub ściąga ich tylko część, rodzic składający wniosek u komornika, może dostać od niego zaświadczenie o bezskuteczności egzekucji alimentów. Komornik ma 14 dni na napisanie takiego zaświadczenia, ale najczęściej wydaje je po paru dniach.
Z takim zaświadczeniem, wyrokiem sądu oraz z dokumentami:
- zaświadczenie o dochodach
- zaświadczneie z US o dochodach za rok poprzedzający ten, w którym składamy wniosek (czyli jeżeli składany jest w roku 2011, to zaświadcznie musi obejmować rok 2010)
- PIT 11 za rok poprzedzający ten, w którym składany jest wniosek
można udać się do Urzędu Dzielnicy, w której jest się zameldowanym i starać się o alimenty z funduszu alimentacyjnego.
Najistotniejszą informacją dla Was jest to, iż miesięczne dochody netto NIE MOGĄ PRZEKRACZAĆ 725zł NA OSOBĘ.
Kompletny wniosek rozpatrywany jest w przeciągu miesiąca, a alimenty przyznawane są od tego samego miesiąca, w którym wniosek został złożony.
<a href="http://katalogin.pl/" target="_blank" title="Katalog stron"><strong>Katalog stron</strong></a>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz